Drony Kraków

Jesteś z Krakowa i latasz dronami? Dobrze trafiłeś!

Światowe Dni Młodzieży 2016 z całkowitym zakazem lotów?

Światowe Dni Młodzieży 2016 z całkowitym zakazem lotów?

Światowe Dni Młodzieży 2016, które w tym roku odbywają się m.in. w Krakowie niosą za sobę spore zmiany dla lotnictwa cywilnego. Prawdopodobnie nie tylko nad samym Krakowem, ale… aż w promieniu 100km dookoła niego będą obowiązywały zakazy lotów m.in. dronami, jak również innymi samolotami cywilnymi na małych wysokościach.

Światowe Dni Młodzieży 2016 potrwają od 25-go do 31-go lipca tego roku. Najwięcej z tej okazji będzie dziać się w Krakowie, ale wydarzenia towarzyszące będą odbywać się w zasadzie w całej Małopolsce. Aby zadbać o bezpieczeństwo zarówno mieszkańców jak i setek tysięcy pielgrzymów, Szefostwo Obrony Powietrznej planuje liczne ograniczenia w możliwości odbywania lotów cywilnych statków powietrznych nad Małopolską – w tym oczywiście dronów.

Na portalu Facebook na grupie dyskusyjnej DRONES Polska pojawiły się dwie mapki, które nie są jeszcze oficjalnym źródłem informacji (za takie trzeba uważać komunikaty w AIP), ale zapowiadają poważne ograniczenia. Poniżej wspomniane mapy:

Prawdopodobne regiony ROL na ŚDM 2016

Prawdopodobne regiony ROL na ŚDM 2016

Prawdopodobne regiony ROL na ŚDM 2016

Prawdopodobne regiony ROL na ŚDM 2016

Z powyższych map wynika, że zostanie stworzona strefa ROL03 obowiązująca od ziemi (GND) do FL285, która ma środek w Krakowie i rozciąga się 100km w każdą stronę.  Raczej nie będzie to strefa całkowitego zakazu odbywania lotów, ale za to pozostałe Regiony Ograniczeń Lotu są w kluczowych miejscach: w Krakowie, Wieliczce, Oświęcimiu i Wadowicach – są o promieniu 5km i sięgają od ziemi do 2300ft lub 3500ft i tu już można spodziewać się całkowitych zakazów latania.

Tak jak napisałem – nie są to oficjalne informacje, ale tak są właśnie planowane ograniczenia w lotach podczas Światowych Dni Młodzieży 2016 w Krakowie.

Dodaj komentarz